Name of Event Host School/Location Levels
November
November 22 - Tuesday
December
December 1 - Thursday
December 3 - Saturday
December 6 - Tuesday
December 7 - Wednesday
December 10 - Saturday
December 14 - Wednesday
LCCA Jamboree 1Blissfield
MAC CrossoverEisenhower
MAC CrossoverWarren Woods Tower HS
MAC CrossoverPort Huron HS
MAC CrossoverWarren Mott
MAC Crossover meetFraser HS
December 15 - Thursday
GAC JAMBOREE #1Lake Fenton (Linden) HS
OK MS ConferenceCedar Springs
Ovid-Elsie InvitationalOvid-Elsie HS
SEC JamboreeYpsilanti-Lincoln
December 16 - Friday
December 17 - Saturday
December 19 - Monday
December 20 - Tuesday
December 21 - Wednesday
Sailor InvitationalMona Shores HS
January
January 4 - Wednesday
January 5 - Thursday
LCCA Jamboree 2Columbia Central
OK Red Pre ConferenceEast Kentwood HS
January 6 - Friday
January 7 - Saturday
January 9 - Monday
OK WhiteForest Hills Northern
SEC Jamboree #2Monroe HS
Springport InvitationalSpringport HS
January 10 - Tuesday
BCS Conference MeetLake Michigan Catholic
Falcon Invite #1East Kentwood HS
January 11 - Wednesday
BWAC #2Armada HS
CAAC Red Division Meet #1Dewitt HS
CAAC White Division Meet #1Williamston HS
FML Cheer Competition #1Kearsley HS
GLAC JamLeslie HS
Huron League Jamboree #1Riverview HS
I-8 League Meet #1Northwest HS - Jackson
Jenison InviteJenison HS
KLAA Crossover MeetLivonia Stevenson
KLAA Crossover MeetNovi
KLAA Crossover MeetSouth Lyon
KLAA Crossover MeetSalem
KLAA Crossover MeetNorthville
KLAA Crossover MeetSouth Lyon East
MAC Blue #1Anchor Bay HS
MAC Gold #1Chippewa Valley HS
MAC Red #1Cousino HS
MAC Silver #1East Detroit HS
MAC White #1LAnse Creuse North HS
OAA Blue #1Oak Park HS
OAA RedClarkston
OAA White #1Royal Oak
OK Blue #1Spring Lake HS
OK Silver ConferenceKelloggsville
SAC Meet 2Lawton HS
WMC Conference Meet #2Ravenna
January 12 - Thursday
January 14 - Saturday
January 16 - Monday
Big 8 ConferenceConcord
Coloma InvitationalColoma
Comstock Park Invite #2Comstock Park HS
SMAC Conference #2Battle Creek - Harper Creek HS
January 17 - Tuesday
January 18 - Wednesday
January 19 - Thursday
January 20 - Friday
Falcon InvitationalWest Catholic
January 21 - Saturday
January 23 - Monday
January 24 - Tuesday
January 25 - Wednesday
January 26 - Thursday
January 27 - Friday
Friday Night CheerBreckenridge HS
January 28 - Saturday
January 29 - Sunday
January 30 - Monday
Hastings Saxon FestHastings HS
Marion InvitationalMarion HS
SMAC Conference FinalsKalamazoo Central HS
Walled Lake City ChampionshipWalled Lake Western
February
February 1 - Wednesday
7th Annual Rock the House InvitationalBerrien Springs HS
Big 8 Meet #3Springport HS
Bulldog InvGrandville HS
BWAC #4Croswell-Lexington HS
LCCA FinalsIda
OAA Blue #2 - Bloomfield HIllsBloomfield Hills HS
OK Black ConferenceFruitport
OK Green Gold ConferenceForest Hills Eastern
TVC East #3Freeland HS
TVC West Meet #3Ithaca HS
WMC Conference Meet #5Shelby
Wolverine Conference FinalEdwardsburg
February 2 - Thursday
Dow ClassicHH Dow HS
Manistique InviteManistique HS
Marion InvitationalMarion HS
February 3 - Friday
Broncho BashHolly HS
Friday Night Ram RumbleLamphere High School- Madison Heights
Huskie InvitePortage Northern HS
OK Red Post ConferenceCaledonia HS
February 4 - Saturday
February 7 - Tuesday
February 8 - Wednesday
CAAC Red Division Meet #3Owosso HS
CAAC White Division Meet #3Eaton Rapids HS
Cascades Conference Finals 2017Vandercook Lake HS
FML Cheer Competition #3Flushing HS
GAC ChampionshipGoodrich HS
GL OpenGull Lake HS
GLACPerry HS
Huron League Jamboree #3Grosse Ile HS
I-8 League FinalsParma Western HS
Jack Pine Conference MeetSanford Meridian HS
MAC Gold #3Marine City HS
MAC Red #3Ford II HS
MAC Silver #3New Haven HS
MAC White #3Roseville HS
OK Blue Conference FinalsSparta HS
OK Green Gold ConferenceZeeland East
OK WhiteNorthview
Saginaw Valley LeagueMidland Dow HS
February 9 - Thursday
Downriver League ChampionshipsMelvindale HS
MAC Blue #3Lamphere HS
Norway InviteNorway HS
SEC Jamboree #3Bedford HS
February 10 - Friday
PC Cheer FestPortage Central HS
Pioneer InvitationalCroswell- Lexington
Scotastic Cheer ClassicCaledonia HS
Tiger InvitationalFenton HS
February 11 - Saturday
February 13 - Monday
Big 8 Championships 2017Union City HS
Morenci Quad MeetMorenci
North Star InvitationalForest Hills Northern
Redwing InviteSt Johns HS
February 15 - Wednesday
February 17 - Friday
District 1-1Caledonia HS
District 10-2Flint Kearsley HS
District 11-2St. Johns HS
District 14-3Livonia - Ladywood HS
District 15-3Richmond HS
District 19-4Lawton HS
District 20-4Michigan Center HS
District 22-4Breckenridge HS
District 24-4East Jordan HS
District 7-2Richland - Gull Lake HS
February 18 - Saturday
District 12-2Kenowa Hills HS
District 13-3Otsego HS
District 16-3Linden - Lake Fenton HS
District 17-3Freeland HS
District 18-3Comstock Park HS
District 2-1Southgate Anderson HS
District 21-4Whitmore Lake HS
District 23-4Holton HS
District 3-1Warren - Cousino HS
District 4-1Troy Athens HS
District 5-1Howell HS
District 6-1Lake Orion HS
District 8-2Trenton HS
District 9-2St. Clair Shores - Lake Shore HS
February 22 - Wednesday
GMAA City MeetReeths Puffer
February 25 - Saturday
Regional 1-1Brighton HS
Regional 2-1Troy Athens HS
Regional 3-2Mona Shores HS
Regional 4-2Fenton HS
Regional 5-3Rockford HS
Regional 6-3Flint Kearsley
Regional 7-4Caledonia HS
Regional 8-4Mason HS
March
March 3 - Friday
March 4 - Saturday